03-9642623
תפריט
מסוגלות הורית

מסוגלות הורית

מכון שלם בראשון לציון הנו המרכז המוביל בישראל ומהווה סמכות מקצועית בכל הנוגע להערכת מסוגלות הורית. הערכה זו נדרשת במצבים בהם נדרשת קבלת החלטות הקשורות בילדים, כאשר התפקוד ההורי דורש הערכה. מדובר במגוון מצבים ותהליכים, ברובם הליכים משפטיים הנוגעים בילדים. מצבים אלה כוללים בין היתר סוגיות משמורת ילדים, ילדים בסיכון, אימוץ ילדים ועוד.

מהי מסוגלות הורית

מסוגלות הורית הנה מידת התאמתו של הורה להעריך נכונה את צרכיו הפיזיים, הרוחניים והנפשיים של ילדו, בקונטקסט גילו והתפתחותו, ולהיות זמין ונכון לענות על צרכים אלה. המסוגלות ההורית איננה נושא דיכוטומי, מדובר בנושא מורכב ורב ממדי. אין מסוגלות הורית כתכונה אישיותית או מאפיין קבוע. המסוגלות נגזרת מצורכי הילד או הילדים. הערכת המסוגלות ההורית צריכה להתחיל, אפוא, במצבו של הילד. יש לבדוק בכל פעם מסוגלות הורית ספציפית להורה מסוים ולילד המסוים ובטווח זמן מסוים. המסוגלות ההורית מתייחסת למילוי צורכי הילד בתחומים רבים ומגוונים.

 

חוות דעת פסיכולוגית למסוגלות הורית

בתחום מורכב זה עוסק מכון שלם למעלה מ 20 שנים. במהלך השנים למדנו כי בשאלות הרגישות ולעתים הרות הגורל המופנות אלינו על ידי הגורמים השונים עלינו להשקיע, בנוסף לאבחון הפורמלי, את מיטב ניסיוננו הקליני. כן נדרשת הבנה רבה למצבם ועולמם של המגיעים לבדיקה הנמצאים בתקופה זו במצב משברי, אולי הקשה ביותר בחייהם, והחשים תחושות קשות לגבי עצמם, ואף חוסר אמון כלפי המערכות השונות – כולל מבצעי הבדיקה. בדיקת המסוגלות מתבצעת עם מלוא הרגישות למצבם של הנבדקים (הורים וילדים כאחד) ובמלוא האחריות הנגזרת מן המצב.

השאלות האבחוניות כוללות : הערכת מסוגלותם של ההורים להיענות לצורכי הילד, זאת על פי קריטריונים הנדרשים ע"י רשויות המשפט ובהתאם לגישות המקצועיות המעודכנות לגבי הורות ולגבי הקשר בין הורים וילדים; הערכת מצבו הרגשי של הילד וצרכיו; הערכת מערכות הקשרים והיחסים במשפחה; זיהוי מאפיינים פסיכולוגיים של התעללות פיזית, נפשית או מינית; הערכה של פוטנציאל לשינוי אצל ההורים, בנייה והמלצה על תכניות טיפול ועוד.

בתחום זה אנו נותנים חוות דעת בדבר ילדים בסיכון ודרכי הטיפול המומלצות עבורם וכן חוות דעת בנושאי משמורת.

בתחום זה מקיים המכון מסגרות למידה והדרכה פנימיות שוטפות וכן השתלמויות המיועדות לאנשי מקצוע, בהשתלמויות אלה השתתפו עובדים סוציאליים, פקידי/ות סעד ופסיכולוגים.

מסוגלות הורית, Parental capacity

מזה תאום הורי ולמה זה חשוב?

אין ספק שרוב האנשים שהתחתנו עשו זאת מאהבה ומתוך כוונה להמשיך את הזוגיות לעד. עם זאת, הרבה פעמים קורה שהחיים מזמנים לנו התפתחויות שונות, וכך קורה שבמדינת ישראל אחד מתוך שלושה זוגית ימצא את עצמו מחליט שהוא רוצה להתרגש. זה נשמע לכם מוכר כי גם אתם החלטתם להיפרד? אם כך, כדאי שתחשוב על תאום הורי, כי אם יש משהו שאתם חייבים לראות לנגד עיניכם זה את טובת הילדים.

מה העקרונות של תאום הורי?

תאום הורי זה מודל שפותח בארצות הברית, והמטרה שלו היא אחת וברורה: לשים את טובת הילדים בראש סדר העדיפויות גם כשמחליטים להתגרש. העניין הוא שהרבה פעמים זוג נשוי שמחליט להתגרש לא באמת מצליח לעשות את זה בצורה יפה ומכובדת. זה מה שמוביל את הזוג לבתי המשפט, לחלוקה ומשמורת על הילדים וכדומה. עם זאת, ולמרות שבית המשפט הרבה פעמים קובע איזה סוג של משמורת על הילדים תתנהל בין בני הזוג, הם בכל זאת לא מצליחים לתקשר בצורה מכובדת ויפה. הרבה פעמים קורה שבלי לשים לב ובלי כוונה ההורים שמים את הילדים ביניהם ומנהלים דרכם את המאבק אחד בשני, הרבה אחרי שהגירושים כבר נחתמו. לכן לתאום ההורי יש משמעות גדול כל כך, כי זה התהליך שבו ההורים יתחייבו לשים את טובת הילדים מעל הכול.

מה כולל התהליך?

כשמדברים על תאום הורי מדברים, לפני הכול, על אבחון והערכה. המומחים בתחום יוכלו לאבחן את המצב ביניהם ולהעריך אותו, ועל פי הערכות האלה הם יחתימו אתכם על חוזה ביניכם. לאחר מכן יתחילו מפגשים משותפים עם שניכם ועם כל אחד מכם לבד, ואם יהיה צורך תתקיימנה גם התייעצויות עם גורמים נוספים הקשורים לתהליך הפרידה שלכם. תפותח לכם תכנית מפורטת ואישית להתמודד עם הנושאים השנויים במחלוקת ואתם תראו שאנשי הצוות שיעזרו לכם בתהליך הזה יובילו אתכם להיות רגועים יותר ולראות, לפני הכול, את הילדים ואת טובתם.

עקרונות התהליך

לפני שנכנסים לתהליך של תאום הורי צריך להבין מה העקרונות שלו, כי מעבר לשקט הנפשי יש עוד כמה דברים שהתהליך הזה כולל, כמו לדוגמה:

– התקשורת ביניכם צריכה לכלול את המיקוד בנושאים גידול הילדים ולא בנושאי העבר המשותף שלכם.
– צריכה להיות לכם מחויבות לדיאלוג ולשיתוף פעולה.
– המטרה צריכה להיות תמיד להפחית את רמת המתח והקונפליקט לטובת כל הנוגעים בדבר.
לא מדובר על תהליך שקל להתמודד איתו כי בדרך כלל פירוק המשפחה זה עניין אמוציונלי לא פשוט. עם זאת, התאום ההורי יכול בהחלט לגרום לכך שהדברים יתנהלו בצורה הרבה יותר טובה ורגועה לעומת איך שהם התנהלו עד עכשיו. כל מה שאתם צריכים זה לבחור את המומחים בתחום שילוו את התהליך שלכם ואתם תראו שבסופו של דבר כולכם תהיו הרבה יותר רגועים. זה חשוב כי בצורה כזאת לא רק הילדים יוכלו להתמקד במשימות שלהם ובלימודים, אלא גם כל אחד מההורים יוכל להתחיל לפעול למען חיים חדשים.

צרו קשר